Obnova Lichtenštejnské stezky

Město Kostelec nad Černými lesy - Tisková zpráva

     Obyvatelé Kostelce nad Černými lesy i návštěvníci budou moci využít novou vyhlídkovou trasu, která poskytne dosud málo známý pohled na panorama města.
     V Kostelci nad Černými lesy jsme se v květnu pustili do opravy první části Lichtenštejnské cesty. Pod názvem projektu Stezka z města – Lichtenstejnská stezka se týká úseku od domova pro seniory v ulici Lázeňská ke kapličce svatého Gotharda. Kapličku vytvořil známý kostelecký umělec Zdeněk Hůla.
     Cesta je projektována jako zpevněná s mlatovým povrchem a s odvodňovacími žlaby pro dešťovou vodu. Na tento projekt poskytly prostředky EU, MAS Podlipansko a Ministerstvo zemědělství z Programu obnovy venkova. Od kapličky Sv. Gotharda je skutečně nádherný a ne příliš známý pohled na černokostelecký zámek a celé panorama Kostelce nad Černými lesy.
     V současnosti město realizuje první etapu a v obnově této cesty chceme pokračovat s cílem, ve spolupráci s obcí Přistoupim a s Českým Brodem, propojit Kostelec nad Černými lesy a Český Brod touto historickou kočárovou cestou. 
     Obnovou a budováním pěších a cyklistických stezek chce město Kostelec nad Černými lesy vytvořit podmínky pro rozvoj turistického ruchu v regionu. Chceme, aby se návštěvníci města měli možnost projít po pohodlných cestách a aby si pamatovali, že se u nás dá nejen dobře posedět v některé z vyhlášených restaurací a kaváren, ale i načerpat nové síly procházkou po okolí. Pokud se totiž od Gotharda vydáte dále do údolí Jalového potoka, dojdete k bývalé Lomičově hájovně, odkud vede pohodlná lesní cesta do Přehvozdí, arboreta České zemědělské univerzity nebo třeba do Přistoupimi. Cesta je lemována statnými a mnohdy i unikátními stromy, které sem nechali přivést bývalí majitelé kosteleckého panství. Vede po rovině vedle potoka a potkáte u ní i malebné rybníky. 
 
Ing. Jiří Kahoun, starosta
Město Kostelec nad Černými lesy